Блог про нерухомість - АН Старгород

Як продати пай та інші землі ОСГ з 01.07.2021

З 01.07.2021 набрав чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення

Крім того, що в Україні знімається мораторій на продаж пайової землі та відкривається ринок землі, також з'являються нові обмеження та особливості відчуження (продажу, міни, дарування, наслідування) всіх земель сільгосппризначення.
До цієї категорії земель належать ділянки з цільовим призначенням: для ведення садівництва, для ведення особистого селянського господарства, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, паї тощо. Що змінюється?

Для земель під садівництво:

1. Збільшилася кількість перевірок, які має зробити нотаріус перед проведенням угоди, а це впливає на її тривалість. У найкращому разі вам доведеться провести у нотаріуса 30 хвилин.
Нотаріусів зобов'язали перевіряти:
- чи не перебуває покупець у складі юридичної особи, учасниками якої є: громадяни держави окупанта (зараз це – РФ), іноземні держави, терористичні організації; не перебуває ця організація під санкціями чи офшорних зонах;
- чи не знаходиться ділянка ближче ніж 50 км до державного кордону;
- чи не перевищив покупець норму загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка до 01.01.2024 року становить 100 га. Після – буде становити 10 тис. га. Нотаріус перевірятиме це через реєстри Державного земельного кадастру, Державного реєстру прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та Громадського Формування. Перевірка здійснюється за самим покупцем, а також за його дружиною/чоловіком, а також за колишніми дружинами/чоловіками. Так як у них може залишатися майно у спільній сумісній власності.
2. Продаж землі відбувається лише шляхом безготівкового розрахунку, з рахунку на рахунок у національній валюті.
3. Покупець повинен надати документи, що підтверджують джерела походження коштів (наприклад, довідка про доходи, договір купівлі-продажу попереднього об'єкта нерухомості) або інші акти.

Для паїв та земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва:

1. До 01.01.2024 юридичним особам заборонено купувати їх у власність.
2. При продажу ціна має бути не меншою за нормативну оцінку (норма діє до 01.01.2030). Нормативна оцінка, як правило, вища за ринкову в кілька разів.
І також тут діють вище наведені норми, що відносяться до відстані до кордону, перевищення площі, безготівкової форми розрахунку та підтвердження джерел доходу.
Юридичні консультації та послуги з нерухомості - https://stargorod.kiev.ua/poslugy-nerukhomist-stargorod