Блог про нерухомість - АН Старгород

Чим відрізняється житловий будинок від дачного і садового?

В чинному законодавство закріплено три типи будинків придатних для проживання: житловий, садовий і дачний. В чому їх відмінність?
Житловий будинок – опалювальний будинок придатний для цілорічного проживання в якому можна зареєструвати своє місце проживання (т.зв. «прописка»). Розташовується він на земельній ділянці з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». Категорія земель згідно Земельного кодексу – житлова та громадська забудова. Розташовані вони в межах населеного пункту.
Садовий будинок – призначений для літнього (сезонного) використання і може не відповідати нормативам установленим для житлових будинків. Знаходиться, як правило поза межами населеного пункту, на категорії земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням «для ведення садівництва».
Дачний будинок – житловий будинок садибного типу для використання протягом року для відпочинку, для тимчасового перебування або постійного проживання. Розміщений, поза межами населеного пункту, на категорії земель рекреаційного призначення з цільовим призначенням земельної ділянки «для дачного будівництва».
Згідно ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та ДБН Б.2.2.-12:2019 зведемо в табличку схожості та розбіжності між даними типами будинків.
  • Крім того, нагадаємо, що ділянки з цільовим призначенням "для ведення садівництва" неможливо продавати іноземним громадянам.
Як бачимо основна відмінність полягає в неможливості зареєструвати свої місце проживання в садовому будинку. Проте на даний час існують три законні шляхи, як виправити дане становище.
1. Згідно постанови Кабміну від 29.04.2015 р. «Про затвердження порядку переведення дачних і садових будинків» перевести садовий будинок в житловий, без зміни цільового призначення земельної ділянки. Після цього ви зможете зареєструвати своє місце проживання.
2. Зареєструватися за рішенням суду.
3. Якщо територія, де розташована ваш садова ділянка, згідно генерального та детального плану віднесена до житлової забудови – ви можете змінити її цільове призначення на житлову. А згодом ввести в експлуатацію житловий будинок, якщо ділянка була без будинку, або змінити функціональне призначення існуючого садового будинку на житловий. За цією схемою у вас буде повна відповідність землі і будинку.
Якщо ми детальніше поглянемо, то насправді не побачимо відмінностей між даними типами будинків. Ні в законодавстві, ні ти паче фактично на місцевості. Це пережитки і відголоски радянської спадщини, які давно на часі ліквідувати. Ніде в світі, крім пострадянських країн, немає різних типів будинків для проживання.
Юридичні консультації та послуги з нерухомості - https://stargorod.kiev.ua/poslugy-nerukhomist-stargorod