Що робити, якщо правовстановлюючий документ втрачено?

Що робити, якщо правовстановлюючий документ втрачено? Перш за все, заспокоїтись та не панікувати!

У органах, які видавали документи, зберігаються відомості про ваше майно. Це дозволить легко  відновити документи в переважній більшості випадків. Як правило, при втраті оригіналу правоустановчого документа, необхідно отримувати його дублікат, але не завжди.

Але у випадку з первинними правоустановчими документами, такими як: договір купівлі-продажу, міни, дарування, свідоцтво про право на спадщину або рішення суду, провести реєстрацію відомостей в Державному реєстрі не вдасться, доведеться замовляти дублікати.

Перелік документів, які підтверджують виникнення або перехід права власності на нерухоме майно.

 • договір дарування, купівлі-продажу або міни та ін. ;
 • свідоцтво про право на спадщину;
 • рішення суду яке набрало чинності;
 • ухвала суду між співвласниками нерухомого майна про визнання мирової угоди;
 • свідоцтво про право власності на нерухоме майно,  видавник орган місцевого самоврядування до 01.01.2013 р, або державний реєстратор з 01.01.2013 до 01.01.2016 р.;
 • державний акт на право приватної власності на землю. Видавався з 03.1992 р до 01.01.2013 року
 • інформаційна довідка з реєстру речових прав, видана в період з 01.01.2016 р. по 02.11.2016 (видавалась без підпису та печатки реєстратора);
 • витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно (наявний підпис і печатка реєстратора). Видається з 02.11.2016 по теперішній час.

Відновлення прав на нерухомість, відомості про яку внесені в реєстри

З 2016 року право власності на нерухомість, відомості про яку внесені в електронний реєстр прав на нерухоме майно, підтверджується не документом, а записом в електронному реєстрі. В цьому випадку відновлювати втрачений документ не потрібно, достатньо отримати інформаційну виписку з реєстру.

У випадку, якщо втрачено, або зіпсовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане в період з 2013 по теперішній час, досить замовити інформаційну довідку або витяг з реєстру прав.

Відновлення прав на нерухомість, відомості про яку не були внесені в реєстри

Відомості про право власності можуть бути внесені в Державний реєстр, наприклад, якщо правоустановчий документ виданий  до 2013 року реєструвався в органах БТІ.  Якщо при цьому втрачено ще й свідоцтво — отримати дублікат буде неможливо. На сьогоднішній день в Україні свідоцтва про право власності  старого зразка  вже не видають.

У такому випадку необхідно буде внести відомості про право власності до Державного реєстру.  Ця процедура прописана в Постанові Кабінету міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Як це зробити:

Перший крок — опублікувати в газеті оголошення про втрату або псування правоустановчих документів. За змістом в оголошенні мають бути вказані дані про об’єкт, прізвище, ім’я та по батькові власника, номер та дата видачі документа. Примірник газети необхідно буде придбати.

Другий крок — звернутися до нотаріуса, який реєстрував угоду в минулому. Якщо він вже не працює або пройшло більше трьох років з часу укладення договору, звертатися потрібно в місцеве відділення реєстраційної служби або до Державного нотаріального архіву. Власник пише заяву, до якої прикладає копію примірника втраченого документа, публікацію в газеті про втрату документа, документи що засвідчують особу. За змістом в заяві  зазначаються обставини псування або втрати правовстановлюючого документа на нерухомість.

Третій крок — отримати дублікат правовстановлюючого документа, який за текстом, має повністю відповідати втраченому, а також містити відмітку про правомочність і посвідчувальний напис.

Відновлення документів на земельну ділянку

Аналогічно відновлюються і документи на  земельну ділянку. При втраті документа, внесеного до єдиного державного реєстру отримується інформаційна довідка. У випадку, коли втрачено державний акт на право приватної власності  на земельну ділянку, без кадастрового номера (рожевого кольору), необхідно буде замовити послуги з розроблення технічної документації по відновленню меж земельної ділянки в натурі, присвоїти кадастровий номер і звернутися до державного реєстратора для отримання витягу з реєстру прав на нерухоме майно.

В разі втрати державного акту, виданого після 2004 року (зеленого або синього кольору), в якому зазначений кадастровий номер земельної ділянки, замовляти послуги з розроблення технічної документації не потрібно. Процедура аналогічна як і по втраті свідоцтва про право власності на нерухоме майно і прописана в Постанові Кабінету міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень». А саме:

Державна реєстрація права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на об’єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р.

Відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подаються:

 • копія примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
 • оголошення про втрату документа у друкованих засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження або місцевої чи регіональної сфери розповсюдження за місцезнаходженням нерухомого майна. В оголошенні повинні бути зазначені: назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім’я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).

Державна реєстрація прав у випадку, передбаченому цим пунктом, проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав в інформаційних системах, державна реєстрація прав в яких здійснювалася до 1 січня 2013 р., або на паперових носіях інформації, ведення яких здійснювалося підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Правоустановчим документом, який ви отримаєте у такому випадку, замість втраченого, буде витяг з реєстру прав на нерухоме майно.

Зверніть увагу,  що спадкоємці на померлого власника не можуть отримати дублікати правоустановчих документів. В такому разі потрібно звертатися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.

 

Юридичні послуги з нерухомості Вишгородського району.

Що робити, якщо правовстановлюючий документ втрачено?

  Заявка на скачивание
  Материал будет отправлен на указанную почту