«Кайдашева сім’я» або що робити, коли дерево росте на межі?

Нині як ніколи набувають актуальності картини із «Кайдашевої сім’ї», коли сусіди та родичи сваряться за межу, або дерево на межі. Наводемо деякі приклади тлумачень земельного законодавства, які, можуть стати у нагоді при виникненні проблем між сусідами та деревами:

Чи може дерево порушувати права інших осіб?

Може, якщо воно росте на ділянці сусіда  і затіняє ваші помідори. Згідно ст. 103 ЗК України,  затінення – це порушення норм добросусідства. Оскільки за законом  не можна безпідставно завдавати незручностей сусідам. І що робити? Бити сусіда точно не потрібно. Згідно ст. 105 Земельного кодексу України: якщо  корені і гілки дерев із сусідньої земельної ділянки проникли на іншу, то власники або землекористувачі мають право відрізати їх.

Що робити, якщо в дерева на межі солодкі та наливні грушки, які викликають у вас закономірні емоції піти пообідати?

Висить груша — не можна «скушать»? Згідно ст. 109-ї Земельного кодексу України  — можна. Оскільки в нормі закону  чітко прописано: дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев, належать власникам цих ділянок у рівних правах.

Що робити якщо дерево, що росте на межі, хочеться зрубати?

Згідно ст. 109 Земельного кодексу України  — можна вимагати ліквідувати дерева, які ростуть на спільній межі. Вимагати від кого? Спочатку, від сусіда. Якщо він проти, тоді можна звернутись по допомогу в орган місцевого самоврядування. Це прописано в ч.3 ст.158 Земельного кодексу України, а якщо геть «невтерпіж» позбутися дерева — треба йти до суду.

Читайте також: «Що робити, коли з сусідами виникли суперечки з приводу меж ділянки,  та вони не бажають підписати визначені межі земельної ділянки»

 

що робити, коли дерево росте на межі

 

Що з цього приводу думає суд?

Приклад з судової практики: суд розглянув позов про усунення  перешкод у користуванні земельною ділянкою. Позивач просив зобов’язати відповідача зрізати дерева та кущі, корені яких заважають позивачу використовувати свою земельну ділянку за цільовим призначенням. Позов грунтувався на нормах ДБН 360-92** «Планування та забудова міських та сільських поселень».

Суд відмовив у задоволенні позову, оскільки зазначені ДБН 360-92** «Планування та забудова міських та сільських поселень», регулюють питання щодо відстаней від дерев та кущів до будівель і споруд.

Щодо приватної ділянки, то тут суд нормативу не знайшов. Крім того, ст. 105 та 109 ЗК України не забороняють знаходження дерев на межі чи біля межі земельних ділянок. Але у позивача  залишається право обрізати корені та гілки дерев та кущів, які виходять на його територію, і забезпечити цільове використання власної земельної ділянки.

(Див:рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області, яке набрало законної сили, від «28» березня 2016 р по справі №2/748/155/16, єдиний унікальний № 748/162/16-ц).

Читайте також: «Який порядок видалення зелених насаджень на власній з\д?»

А якщо дерево руйнує ваше майно?

Інша справа, коли дерево — гігантський горіх, і росте воно біля вашого будинку. Воно розкриває дах, рушить фундамент, корінням лізе до погребу. Що робити в цьому випадку?

Подати на сусіда до суду і виграти справу. Бо згідно правил ДБН 360-92** «Планування та забудова міських та сільських поселень», мінімальна відстань від зовнішньої стіни будинку та споруди (наприклад огорожі) до стовбурів дерев становить 5 м. Мінімальна відстань від зовнішньої стіни будинку та споруди до чагарників – 1,5 м. При цьому дерева, які висаджені біля будинків, не повинні заважати інсоляції та освітленості жилих та громадських споруд, а також проїзду пожежних автомашин.

Отже, ви подаєте до суду і горіхів у сусіда скоро не буде.

Які дерева не можна знищувати, навіть, якщо дуже сильно хочеться?

Дерева, що підлягають охороні, у будь-якому випадку не можуть бути ліквідовані.

Це регулюється відповідними законодавчими актами:

  • Закон України «Про Червону книгу України»,
  • Закон України «Про рослинний світ»,
  • постанова Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1286 «Про затвердження Положення про Зелену книгу України».

Також не можна знищувати  дерева, які виконують функції межових знаків, є культурним та історичним надбанням.

Аварійні дерева. Хто буде винен, якщо дерево на когось впаде?

Якщо на межі росте дерево в аварійному стані, то перше, що треба зробити — заспокоїтись і відкласти сокиру, оскільки пересічний громадянин вирубувати чужі дерева не має права. Якщо сусід проти знесення аварійного дерева, то треба написати звернення в орган місцевого самоврядування. Постійно діяча комісія виїде на місце, проаналізує ситуацію, складе відповідний акт і вже потім дасть дозвіл на видалення сухостійного або фаутного дерева. Це прописано в постанові Кабінету Міністрів від 01 .08.06 р. № 1045 «Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».

І підсумок.

На нашу думку, жодна деревина та межа не повинна ставати каменем спотикання у відносинах між сусідами. А в разі виникнення непорозумінь, треба сісти за стіл переговорів та дійти до певної згоди. Сусідам варто не забувати про взаємоповагу між людьми та культуру спілкування. За будь-якої спірної ситуації завжди можна дійти компромісу.

 

Зміна цільового призначення землі, дивіться всі юридичні послуги від АН «Старгород».

 

    Заявка на скачивание
    Материал будет отправлен на указанную почту