Як врегулювати суперечку про межі між сусідами?

Одними з найпоширеніших видів земельних суперечок є спори про межі між сусідами, власниками сусідніх  ділянок. Причинами таких конфліктів є порушення визначення меж суміжних земельних ділянок та правил добросусідства.

Часто буває, що сусід без будь-яких причин відмовляється від підписання акту узгодження меж земельної ділянки. А це спричиняє неабиякі труднощі в оформленні документів на землю.

Визначення меж земельних ділянок

Згідно з Земельним кодексом України, власники та користувачі сусідніх земельних ділянок повинні обирати такі способи використання землі, які:

  • відповідають цільовому призначенню земельних ділянок
  • задають  власникам і землекористувачам сусідніх земельних ділянок найменше клопотів.

Як правило межі суміжних земельних ділянок сусідів встановлюються при проведенні землевпорядних робіт. Проте часто їх встановлюють лише в технічній документації. А в натурі межі земельної ділянки не позначаються.

Власник земельної ділянки має право вимагати від сусіда сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, якщо вони зникли, перемістились або стали невиразними (див. ст.ст. 106, 107 Земельного кодексу України).

Межі відновлюються згідно з даними земельно-кадастрової документації. На сьогоднішній день межові знаки мають бути встановлені згідно визначеного в інструкції Держгеокадастру зразка. Якщо дійсні межі встановити не можливо, то їх встановлюють згідно з фактичним використанням земельної ділянки.

Самовільне встановлення межових знаків є незаконним і карається штрафом.

Процедура встановлення межових знаків

Процедура встановлення межових знаків прописана в розділі 17 Земельного Кодексу України «Про добросусідство».  Згідно нього, власники земельних ділянок зобов’язані встановлювати межі між земельними ділянками з письмового дозволу органів місцевого самоврядування та з відома іншої сторони.

Про процедуру встановлення межових знаків необхідно повідомити сусідніх землевласників за п’ять робочих днів. Повідомлення надсилається будь яким способом, який забезпечить фіксацію повідомлення. Якщо Вам не відомо місцезнаходження суміжного землевласника, то повідомлення треба буде завчасно опублікувати у місцевому засобі масової інформації.

Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі  може здійснюватися за відсутності власників суміжних земельних ділянок. Це можно зробити тоді, коли сусіди були належним чином повідомлені про час проведення вищевказаних робіт. Це також має бути зафіксованим  в акті прийому-передачі межових знаків на зберігання.

За встановлення межових знаків на спільній межі сусіди сплачують порівну.

Погодження меж земельної ділянки — право сусідів. Законодавчої норми, яка б зобов’язувала сусідів погоджувати межі земельної ділянки — немає. Як і відповідальності за відмову у погоджені меж.

Встановлення меж за відсутності чи відмові сусідів

Що робити з погодженням меж, якщо сусід відмовляється від підпису землевпорядної документації?

Або взагалі відсутній, наприклад, помер, виїхав на заробітки за кордон або його місце перебування невідомо?

1. Якщо місцезнаходження сусіда невідоме

В цьому випадку робиться оголошення в місцевій пресі. При цьому один примірник необхідно буде придбати.

Далі проектна організація, яка виготовляє технічну документацію із землеустрою, складає в довільній формі додаток до акту встановлення в натурі меж земельної ділянки. В акті зазначаються причини відсутності підпису власника сусідньої земельної ділянки. Також додається примірник письмового повідомлення або оголошення у місцевій пресі про запрошення сусіда на зустріч для встановлення меж земельної ділянки. Інколи додаток до акту складається за участю депутатів місцевої ради — членів постійної земельної комісії місцевої ради з виїздом на місце.

При цьому слід пам’ятати, що ст. 55 Закону України «Про землеустрій» не передбачає наведених вище документів у складі технічної документації із землеустрою. Але з правової точки зору її наявність, не може розглядатися, як порушення закону.

Після цього можно подавати проект землеустрою з вищевказаними додатками на реєстрацію в Державний земельний кадастр. У разі прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, ви маєте право звернутись до суду в порядку адміністративного судочинства.

2. Якщо сусіди не бажають підписати акт встановлення меж земельної ділянки в натурі

Потрібно звернутись зі скаргою у відповідний орган місцевого самоврядування (сільську, селищну, міську раду). В цьому випадку члени постійнодіючої депутатської комісії, яка уповноважена розглядати земельні спори, розглянуть причини відмови сусідів у підписанні землевпорядної документації. Комісія надасть свій висновок, який розробник технічної документації із землеустрою прикріпить до акту встановлення в натурі меж земельної ділянки.

Цього висновку буде достатньо для подальшого оформлення документів на земельну ділянку.

Якщо вирішити проблему на місцевому рівні не вдається, треба звертатися за захистом своїх прав до суду. Але є ризик, що якщо сусіди налаштовані на конфлікт то й судові рішення будуть неефективні. Суд може розглядати справу роками, рішення буде постійно оскаржуватись, а потім виникнуть проблеми ще й з його виконанням.

Тому, найкращий варіант — порозумітися сусідам між собою. А потім зафіксувати прийняте рішення  у встановленому законом порядку.

БТІ Вишгородського району, дивіться всі юридичні послуги від АН «Старгород».

    Заявка на скачивание
    Материал будет отправлен на указанную почту